Systematické umiestnenie okien v novom dome

Umiestnenie okien v novom dome je potrebné dôkladne naplánovať tak, aby vyhovovalo vašim požiadavkám. To, aké okná zvoliť či kam ich umiestniť je otázka, ktorá pozostáva z mnohých kritérií. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako vybrať či kam umiestniť okná do vášho nového domu.

Orientácia okien

Okná smerujúce na juh zvyčajne zachytávajú najviac svetla, preto by sa ich na tejto strane malo nachádzať najviac. Je však vhodné do budúcnosti myslieť na vonkajšiu či vnútornú tieniacu techniku, ktorá odrazí horúce lúče slnka vtedy, keď ich nepotrebujete alebo nechcete v interiéri. Vhodné sú tiež okná na východe alebo západe. Okná na severe poskytujú denné svetlo bez slnečných lúčov, čím sa môže zdať miestnosť o čosi tmavšia.

Rozmiestnenie okien

Umiestnenie okien ovplyvňuje, ako sa denné svetlo šíri v interiéri a riadi množstvo „užitočného“ svetla. Pri navrhovaní polohy okien je dôležité brať do úvahy nielen výhľad z vnútra ale aj zosúladenie s potrebami interiéru. Pri umiestňovaní okien je nevyhnutné zachovať rytmus a proporcie, aby z pohľadu ulice v exteriéri pôsobili harmonicky.

Pri poschodových domoch býva rytmus vyobrazený rovnakým umiestnením najhlavnejších okien na dome. Aj keď vieme, že dnešná architektúra sa občas vymyká akýmsi pravidlám dizajnu, harmóniu staviame na dôležitejšiu priečku ako správny rytmus.

Kedy voliť francúzske okná?

Francúzske okná sú vhodné pre tých, ktorí hľadajú dostatok denného svetla a výhľadu. Sú to okná, ktoré zaberajú celú výšku steny a niektoré z nich sa otvárajú, vďaka čomu môžu slúžiť ako vstup na balkón či terasu. Francúzske okná sú tiež vhodné pre tých, ktorí hľadajú okná s vysokou kvalitou zasklenia a rámov, ktoré sa hodia k architektúre interiéru aj exteriéru domu. Pri výbere okien je dôležité zohľadniť aj vlastné súkromie či dodatočné zatienenie tak veľkej sklenenej plochy.

Pozícia okien

Základné pravidlo vraví, že akýkoľvek typ okna, teda buď fasádne alebo strešné, by sa malo nachádzať vo výške 90 až 110 cm od zeme. Práve pri tejto výške je možné pozorovať exteriér aj v polohe sedu z vnútra izby. Vrchná hranica strešného okna by však nemala presiahnuť výšku 220 m od zeme.

Tipy na pozíciu či výber okien

Tip 1 – Koľko svetla chcete mať vo svojom interiéri?

Niektorí majú radi svetlé izby plné prirodzeného svetla, zatiaľ čo iní ho uprednostňujú o niečo menej. V závislosti od vašich preferencií sa počet okien, typy okien a umiestnenie okien môžu líšiť.

Tip 2 – Premýšľate o strešných oknách?

Strešné okná za podobných podmienok dodávajú najmenej dvojnásobné množstvo svetla v porovnaní so zvislými fasádnymi oknami rovnakých rozmerov a až trojnásobné množstvo svetla oproti vikierom rovnakých rozmerov.

Tip 3 – Kde sú vhodné malé okná?

Okná na kúpeľni, toalete či špajze by mali byť omnoho menšie ako okná na obývacej miestnosti. Aj napriek tomu však platí pravidlo výškového umiestnenia okna tak, aby ste pohodlne dočiahli na jeho kľučku. Vždy je však vhodné zakomponovať aj keď iba malý otvor prirodzeného svetla

Tip 4 – Zvážte pohodlie a súkromie

Isto chcete, aby rozloženie okien vyzeralo dobre ako z vonku, tak aj zvnútra. Niekedy však tento harmonický vzťah nevychádza podľa predstáv. Premyslite si, čo uvidia ľudia zvonka, keď sa cez vami uložené okná pozerajú smerom do domu. Dávajte si pozor na okná do šatníkov, kúpeľne či všade, kde nechcete byť verejne videní.

Tip 5 – Spoľahnite sa na profesionálnu firmu

Snáď najväčším tipom, ktorý vám môžeme dať, je spolupracovať so skúsenými odborníkmi, ktorí vám predajú vzácne rady, ako aj pomôžu s vyhotovením vašich požiadaviek na mieru. S nami si môžete byť istí profesionálne odvedenou prácou presne podľa vašich predstáv, nech ide o osadenie okien či dokonca dverí alebo ďalšie práce spojené s novostavbou.

Toto je iba niekoľko tipov na správne naplánovanie umiestnenia okien vo vašom novom dome, ktorými sa môžete inšpirovať. Neváhajte sa na nás obrátiť s vašimi požiadavkami, pripomienkami či návrhmi a veríme, že spolu dokážeme vaše predstavy pretvoriť v realitu.

Zavolajte nám