Vlhkosť v starých stavbách: Príčiny a metódy sanitácie

Vlhkosť sa často vyskytuje v starších, zle zateplených budovách či domoch. Ide o nepríjemný jav, sprevádzaný ťažkým, vlhkým vzduchom či nebezpečne rozrastajúcimi sa baktériami a plesňami. Ako identifikovať vlhkosť, odstrániť ju a už nikdy nenájsť?

Príčiny vlhkosti v starých budovách a domoch

Príčin vlhkostí pri starých budovách je niekoľko, tu vám však spomenieme tie najčastejšie:

  • Použitie starých stavebných materiálov, ktoré nemajú dostatočné izolačné vlastnosti
  • Vlhké podnebie spôsobujúce zvýšenú vlhkosť v murive
  • Zlé alebo poškodené odvodňovacie systémy
  • Degradácia materiálov v dôsledku veku stavby
  • Vzlínanie vlhkosti z pôdy do muriva cez kapiláry v stavebných materiáloch
  • Poškodená strecha alebo zlá izolácia okien

Ako detegovať vlhkosť v interiéri?

Na to, aby ste odhalili vlhkosť v interiéri nemusíte byť majster. Pre prvotnú detekciu vám stačia iba vaše zmysly. Hľadajte viditeľné známky plesní alebo húb na stenách, stropoch alebo podlahách. Zvyčajne ide o čierne malé škvrnky, ktoré sprevádzajú hnedé alebo žlté škvrny. Rovnako môžete nájsť aj spučenú alebo odlúpenú omietku. Vlhkosť však viete zistiť aj pomocou hmatu. Jednoducho chyťte stenu a zistíte, či je vlhká a studená.

Na profesionálnu detekciu je vhodné si zavolať odborníkov, ktorí vlhkosť odmerajú vlhkomeromhydrometrom alebo infračervenými kamerami či teplomermi. Je možné, že tiež použijú karbidovú metódu, ktorá využíva reakciu karbidu vápnika s vodou, v tomto prípade s vlhkosťou.

Ako odstrániť následky vlhkosti?

Vlhkosť je v dome veľkým neduhom, preto je potrebné ho odstrániť čím skôr, než narobí vážnejšie problémy. Tu je návod, ako sa zbaviť vlhkosti či plesní a získať zdravšiu klímu vo vnútri domu.

Odstránenie zdroja vlhkosti

Keď ste zistili príčinu vlhkosti, je potrebné ju čo najskôr odstrániť, aby sa vlhkosť opäť nevrátila. Ak máte problémy so strechou, je potrebné ju zrekonštruovať. Ak ide o zlé tesnenie okien, je treba ich vymeniť alebo viac zaizolovať. Ak je príčinou staré vodovodné potrubie, je potrebné opraviť a vymeniť poškodené časti.

Vysušenie postihnutých oblastí

Vlhkosť viete dostať do optimálnej hodnoty za pomoci odvlhčovača či pohlcovača vlhkosti. V letných mesiacoch je vhodné pravidelne vetrať celý interiér, vďaka čomu je možné znížiť celkovú vlhkosť vo vnútri domu. Na urýchlenie vám tiež pomôžu ventilátory.

Očistenie a dezinfekcia

Na odstránenie plesní vzniknutých po následkoch vlhkosti je vhodné použiť prostriedky na odstraňovanie plesní, ako je napríklad Savo alebo iné, podobné bieliace prostriedky. Ak sa v okolí vlhkosti nachádza akákoľvek textília(závesy, posteľná bielizeň,…), je potrebné všetko dôkladne vyprať dezinfekčným pracím prostriedkom. Použite dezinfekčné prostriedky na všetky postihnuté povrchy, aby ste zabili všetky zvyšné baktérie.

Oprava a výmena poškodených materiálov

Pri vlhkosti najviac dostane zabrať omietka a podlahy. Pri omietke je potrebné oškriabať postihnutú oblasť, naniesť novú omietku a vymaľovať. Pre väčšiu bezpečnosť môžete použiť aj hydroizolačné nátery. Pri podlahe je možné vymeniť poškodené časti, napríklad pri laminátovej alebo drevenej podlahe. S týmito prácami vám radi pomôžeme.

Preventívne opatrenia pred vlhkosťou

Na prevenciu pred opakovanou vlhkosťou môžete spraviť nasledovné kroky:

  • Zlepšenie drenáže a odvodnenia (odkvapový systém)
  • Pravidelná kontrola strechy a jej komponentov
  • Izolácia a hydroizolácia
  • Pravidelné vetranie vnútorných priestorov
  • Ochrana proti kapilárnej vzlínavosti
  • Monitorovanie vlhkosti
  • Ochrana vonkajších povrchov stavby

Vlhkosť je neduh, ktorý spôsobuje škody v mnohých domácnostiach. Pokiaľ však viete, ako na ňu, nemáte sa čoho obávať. Pokiaľ vám vlhkosť spôsobila väčšie škody, ktoré vás prinútili k rozsiahlejšej rekonštrukcií, neváhajte sa na nás obrátiť.

Zavolajte nám