Ako sa pripraviť na rekonštrukciu kuchyne

Ak už vaša kuchyňa nekričí novotou, spotrebiče dožívajú a farba stien už nie taká, ako po čerstvo namaľovanom nátere, je pravdepodobne čas na prerábku. Pripraviť sa na rekonštrukciu kuchyne môže byť náročné nielen z finančného hľadiska, ale aj z dispozičného. Ako sa na prerábku kuchyne dostatočne pripraviť?

Plánovanie je základ

Ktoré veci v kuchyni vás iritujú? Čo by ste radi zmenili? Je to len otázka vzhľadu alebo sú to aj praktické aspekty? Spotrebiče už nefungujú tak, ako by mali? Chýba vám dostatok pracovného priestoru? Batéria, ktorá netesní alebo zateká?

Pri plánovaní je potrebné sa pozerať na všetky aspekty kuchyne, ktoré by si žiadali prerábku. Od dispozičného riešenia, cez farebné kombinácie či materiály až po funkčnosť kuchyne ako celok. Vypíšte si preto všetky nedostatky, ktoré chcete eliminovať a naopak všetky veci, ktoré chcete zakomponovať do novej kuchyne.

Návrh riešenia

Do návrhu riešenia by mali byť zakomponované všetky pripomienky, ktoré ste v procese plánovania spomenuli či niekam si zapísali. Výstupom by mal byť samotný návrh, teda jeho vizualizácia. Myslite aj na nasledovné súčasti prerábky kuchyne.

Elektroinštalácia

Zásuvkový a svetelný okruh tvoria dva hlavné segmenty elektrickej inštalácie. Istenie spotrebičov v kuchyni samostatným elektrickým ističom nie je nevyhnutnou podmienkou, avšak kvôli zvýšenej koncentrácii elektrických spotrebičov je odporúčané použiť istič s vyšším výkonom.

Voda a odpadové potrubie

Všeobecne sú prívod vody a odpadové potrubie vyvedené zo steny, pripojenie k spotrebičom ale nechajte na profesionálnu firmu. Ak je umývadlo umiestnené ďalej od odpadového potrubia a vedieme ho pozdĺž steny, je dôležité dbať na správny sklon potrubia a zabezpečiť aspoň minimálny spád. Výškový rozdiel by mal byť 1 cm na 1 m potrubia.

Osadenie vypínačov

Vypínače obvykle bývajú nainštalované približne vo výške 120 cm nad podlahou, a tá istá výška sa často uplatňuje aj pri umiestňovaní elektrických zásuviek do kuchynskej zástene. Avšak, táto hodnota nie je pevným pravidlom. Zásuvky môžu byť tiež umiestnené do pracovnej dosky, kde sú diskrétne skryté a prístup k nim je umožnený cez výsuvný panel.

Vzdialenosť medzi varnou doskou a digestorom

Rozostup medzi varnou doskou a digestorom závisí od typu dosky. Pre plynovú dosku je bezpečná vzdialenosť stanovená na 75 cm, zatiaľ čo pre indukčnú dosku je to 65 cm. Presná a bezpečná výška je vždy uvedená v technickom liste výrobcu spotrebiča.

Výber materiálov a farieb

Výber materiálov a farieb je iba na vás. Vo všeobecnosti však platí, že by farby mali byť harmonické k ostatným miestnostiam domu či bytu, poprípade rovnaké, ak máte kuchyňu prepojenú s jedálňou či obývačkou.

Medzi najobľúbenejšie farebné kombinácie patria biela a čierna farebná schéma v spojení s kameňom a drevom. Môže ísť o moderný, provensálsky, minimalistický či elegantný štýl. Vždy však myslite na to, aby boli materiály odolné voči mechanickému poškodeniu.

Najviac používanou časťou kuchyne je pracovná doska, ktorej dávame každý deň skutočne zabrať. Pre tento element voľte odolné materiály, ktoré sa len tak ľahko nezničia. Okolo kuchynských spotrebičov je vhodné nainštalovať obklad, ktorý okrem pridaného detailu zachráni vaše čerstvo namaľované steny od nečistôt ako sú kvapky horúceho oleja či škvrny od omáčky.

Pokiaľ si neviete dať rady s návrhom plánu či výberom správnych materiálov pre vašu kuchyňu, neváhajte sa na nás obrátiť. Okrem iného sa vieme postarať o hladký priebeh celej rekonštrukcie vďaka komplexným službám, ktoré u nás nájdete pod jednou strechou.

Zavolajte nám