Dom v rozvoji – Ako naplánovať pôdorys novostavby pre budúcnosť s deťmi?

Stavba domu predstavuje jedinečnú príležitosť vytvoriť priestor, ktorý nie je len miestom na súčasné bývanie, ale je aj základňou pre tvorbu domova s deťmi. Pri plánovaní novostavby je preto potrebné brať do úvahy prípadné rozširovanie rodiny a vytvoriť tak miesto pre deti.

Pôdorys novostavby by tak mal byť navrhnutý vzhľadom na funkčnosť, pohodlnosť a prispôsobenie k životným etapám, najmä pri mladých ľuďoch. Od vyhradenia detských izieb cez detskú zónu či exteriérové prvky viete vytvoriť taký dom, ktorý v súčasnosti splní všetky osobitné požiadavky a v budúcnosti bude prispôsobený do rodinného štýlu. Na čo je potrebné myslieť?

Plánujte dopredu

Rozmýšľať pri plánovaní pôdorysu novostavby je priam nutnosťou, pokiaľ plánujete v budúcnosti rozšíriť svoju rodinu. Či už ide o počet izieb, rozloženie a otvorenosť priestoru ale aj plánovanie exteriéru domu. Vždy je lepšie mať viac priestoru, ktorý viete ľubovoľne využiť pri rôznych fázach života. Z jednej izby viete mať postupom rokov kanceláriu, knižnicu, fitness miestnosť, oddychovú miestnosť, tvorivú dielňu a koniec koncov aj detskú izbu.

Veľkosť a rozloženie izieb

Pri plánovaní pôdorysu sa pozerajte na všetky aspekty, či už ide o funkčnosť priestorov, výber a rozloženie nábytku alebo o samotnú harmóniu v rámci rozloženia izieb. Naplánujte si rozloženie kuchyne, obývačky a tiež si premyslite počet spální. To, či budú všetky spálne zo začiatku zaplnené posteľami závisí od vašej súčasnej situácie. Pokiaľ ste pár, ktorý plánuje deti vo vzdialenejšej budúcnosti, naplánujte dostatočne veľkú izbu pre budúce dieťa. Táto izba však dovtedy môže spĺňať úplne iný účel.

Modulárne riešenia

Modulárny interiér je tou najlepšou voľbou pre ľudí, ktorí majú pred sebou sled zmien a udalostí, a pre ktorých ešte nie je život ustálenou rutinou. Modulárne riešenia spočívajú v tom, že je interiér vybavený takým nábytkom, ktorý je možné ľahko prestavať do inej podoby tak, aby vyhovoval konkrétnym požiadavkám. Ide teda o policové steny, stoly, postele, gauče, kreslá a mnoho ďalšieho nábytku, s ktorým sa dá hýbať.

Naopak, nábytok, ako sú vstavané skrine či kuchynská linka, nie je možné tak ľahko premiestniť, preto pri tomto druhu nábytku premýšľajte tak, aby splynul s konkrétnou miestnosťou a neľutovali ste ich umiestnenie o niekoľko rokov neskôr.

Modulárne riešenia môžete zvážiť aj v izbe, ktorá sa môže stať v budúcnosti detskou izbou. Police na kancelárske vybavenie môžu byť v budúcnosti úložiskom hračiek či detského vybavenia.

Spoločné rodinné priestory

Pre obývačku či spoločné priestory je potrebné navrhnúť miesto, ktoré je funkčné s deťmi i bez detí. Populárnou možnosťou je v pôdoryse vytvoriť open-space riešenie, ktorým prepojíte kuchyňu s obývačkou. Zatiaľ čo kuchyňa je statickým prvkom v miestnosti, obývačka vie byť ľahko prerobená pri rozšírení rodiny o ďalších členov domácnosti.

Obývačka má byť vo všeobecnosti otvorenejšia ako spacie časti domu. Ide o miesto, kde sa stretáva rodina či priatelia, preto je potrebné vyhradiť dostatok priestoru v dome už pri samotnom plánovaní pôdorysu.

Následne je potrebné nájsť vhodné miesto pre gauč či televíziu. Nesmie chýbať ani úložný priestor pre uloženie elektroniky, prikrývok, osobných vecí či v budúcnosti prípadných hračiek či detského vybavenia. Myslieť môžete tiež na priestor, kde sa môže v budúcnosti dieťa hrať. Toto miesto môže byť kút v obývačke, ktorý môžete do tejto doby vyplniť rastlinou či kreslom.

Vytvoriť plán novostavby môže byť náročné, no pokiaľ doň zahrniete všetky preferencie a prvky, ktoré od nového bývania očakávate, vytvoríte tak priestor na bývanie na celý život. Pokiaľ hľadáte firmu, ktorá zhmotní všetky vaše predstavy čo sa novostavby a nového domova týka, neváhajte sa na nás obrátiť. Poskytujeme široké portfólio služiebv rámci interiérov aj exteriérov.

Zavolajte nám