Medzi nami žije množstvo ľudí, ktorí sú odkázaní na život na invalidnom vozíku. Ich pohyb je v mnohých situáciách obmedzený, no pri vytváraní nového domova by nemali byť prvky bezbariérového prístupu zanedbané. Vytvorenie prostredia, ktoré umožňuje rovnakú možnosť prístupu a mobility pre všetkých ľudí, je cieľ pri stavbe domu, ktorého obyvateľom je práve človek so zdravotným postihnutím odkázaný na invalidný vozík. Ako k tejto téme pristupovať, na čo všetko myslieť a ako bezpečnostné prvky zakomponovať do moderného štýlu?
Hlavné prvky bezbariérového prístupu
- Široké dvere – Dvere s dostatočnou šírkou umožňujú pohodlný prístup pre osoby so zdravotným postihnutím, rodičov s kočíkom alebo ľudí so zraneniami.
- Bezbariérové vstupy – Nízke prahy alebo bezprahové vstupy umožňujú jednoduchý a bezproblémový vstup do budovy pre všetkých, vrátane osôb na vozíku.
- Rampy – Rampy s miernym sklonom umožňujú pohodlný prístup pre osoby so zníženou pohyblivosťou a sú nevyhnutné pre prevádzku vozíkov.
- Bezpečnostné prvky – Bezpečnostné prvky, ako sú protišmykové povrchy, dostatočné osvetlenie a jasné označenie nebezpečných miest, zabezpečujú bezpečný pohyb a minimalizujú riziko úrazov.
- Dostatočné množstvo priestoru – Najmä pre činnosti, ktoré sa nedajú vykonávať bez invalidného vozíka.
- Vhodná výška vypínačov, zásuviek a kľučiek
Ideálna podlaha pre invalidný vozík
Číslom jedna pri vlastnostiach podlahy pre invalidný vozík je protišmykovosť. Akékoľvek lesklé či mastné povrchy môžu byť pre človeka nebezpečné, a to aj na rovnom povrchu. Z tohto dôvodu sú najideálnejšie materiály podláh laminát, chemicky ošetrený betón, koberec (len pri položený do celej výmery izby), dlažba s protišmykovým povrchom alebo paraplová podlaha (nie vždy sa môže hodiť do interiéru domu).
Bezbariérový prístup v kúpeľni
Bezbariérový prístup v kúpeľni zabezpečuje väčšiu nezávislosť a zvyšuje kvalitu života pre všetkých užívateľov, ako aj pre osoby so zdravotným postihnutím. Umývadlo by malo byť osadené v nižšej výške ako je preň typické. Môže tiež byť o niečo širšie a nemala by sa pod ním nachádzať žiadna skrinka, ktorá by znemožňovala bližší prístup.
Sprchu je potrebné umiestniť v úrovni podlahy, takže treba zabudnúť na sprchové vane alebo klasické vane. Rovnako tak je dôležitá dostatočná veľkosť sprchového kútu a prípadná stolička pre väčší komfort. Do kúpeľne jednoznačne odporúčame protišmykovú dlažbu, ktorá eliminuje riziká pošmyknutia či pádu vo vlhkom prostredí.
Bezbariérový prístup v kuchyni
Podobne ako je to pri kúpeľni, je to aj v priestore, kde je potrebná kompletná mobilita. Prispôsobiť kuchyňu pre osoby zo zdravotným postihnutím na invalidnom vozíku môže zahŕňať niekoľko zmien oproti klasickej kuchyni:
- Prístup k pracovnej doske, spotrebičom či skrinkám
- Znížená pracovná doska
- Vhodné rozmiestnenie elektrických spotrebičov
- Nástenné skrinky sú len zriedkavé
- Protišmyková podlaha
- Najpoužívanejšie spotrebiče a inventár muší byť najdostupnejší
Bezbariérový prístup v exteriéri
Pri plánovaní bezbariérového prístupu v exteriéri je dôležité zabezpečiť prostredie, ktoré umožní pohodlný a bezpečný prístup pre všetkých ľudí, vrátane osôb so zdravotným postihnutím. Všeobecne však ide o široké chodníky z rovných dlaždíc, prípadné rampy alebo schodiskové výťahy či prispôsobenie priestorov záhrade pre bezbariérový prístup (vstup na terasu či pergolu, možnosť prejsť sa po záhrade a iné).
Bezbariérový prístup v novom dome môže skvalitniť život ľuďom odkázaným na invalidný vozík. Aj keby sa nachádzate v rodinnej situácii, kedy zo štyroch obyvateľov domu je iba jeden indisponovaný, kompletné prispôsobenie jednotlivých miestností a prechodov medzi izbami dokáže byť prínosom pre zvýšenú mobilitu či nezávislosť týchto ľudí. Pokiaľ ste v stave plánovania vášho nového domu a potrebujete pomôcť s tvorbou dispozičného riešenia a pôdorysu vášho nového domu, neváhajte nás kontaktovať. Okrem stavebnej činnosti sa zameriavame aj na stavebné poradenstvo.